ePortfel Bitcoin - Opinia Eksperta
Za pomocą Bitcoina można płacić zarówno w Internecie jak i sklepach stacjonarnych. Płacenie Bitcoinem jest łatwe i możliwe poprzez przesyłanie środków z jednego portfela kryptowalutowego na drugi.
Ostatnie lata minęły nam pod znakiem kryptowalut. Spore różnice w kursach sprawiły, że jedni dużo zyskali, zaś inni stracili. Nie zmienia to jednak faktu, że kryptowaluty, a zwłaszcza Bitcoin nadal wzbudzają spore zainteresowanie. Przy tym wykorzystywane są jako normalny środek płatniczy, także w kasynach. Przyjrzyjmy się zatem Bitcoinowi - jego historii, najważniejszym funkcjom.
Prezentowany przez nas Bitcoin (BTC) to elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer, który powstał w 2009 roku. Jego twórcą jest tajemniczy Satoshi Nakamoto. Do dziś nie wiadomo, czy jest to konkretna osoba, grupa programistów. Waluta ta zaczęła być używana w 2009 roku, kiedy jej implementacja została udostępniona jako oprogramowanie open-source. Jeden bitcoin jest podzielny do ośmiu miejsc po przecinku. Dostępne dzięki temu są milibitcoiny (mBTC), równe 1 ⁄ 1000 bitcoinów i satoshi (sat), który jest najmniejszym możliwym podziałem i nazwany w hołdzie twórcy bitcoina, reprezentujący 1 /100 000 000 (sto milionowych) bitcoinów. W takim ujęciu 100 000 satoshi to jeden mBTC. Oczywiście ma on wyłącznie formę cyfrową. W październiku 2009 roku dokonano pierwszej wyceny BTC, gdzie 1 USD = 1300 BTC. Od samego początku Bitcoiny możliwe są do zdobycia na 2 główne sposoby. Pierwszym jest ich kopanie, gdzie wykorzystuje się moc obliczeniową komputera do rozwiązywania skomplikowanych zadań i dodawania nowego bloku do łańcucha bloków. Drugą formą jest po prostu kupowanie BTC na różnych giełdach. Twórcy wyznaczyli, że maksymalna ilość tokenów BTC, która pojawi się na rynku wyniesie 21 milionów. Na przestrzeni lat Bitcoin raz mocno zyskiwał na wartości, by potem równie mocno ją tracić. W listopadzie 2021 roku BTC osiągnął rekordową wartość, sięgając blisko 69 tysięcy USD za 1 BTC.
Najważniejsze funkcje dla klientów
Bitcoin jako kryptowaluta nie ma fizycznej formy, więc można z niego korzystać wyłącznie online. Obecnie stworzone zostały specjalne cyfrowe portfele, które służą właśnie przechowywaniu BTC czy innych crypto. Obok nich jednak coraz więcej popularnych e-portfeli zaczyna wprowadzać krytpowaluty do swojej oferty. Są to choćby Revolut, Skrill czy PayPal. Dzięki nim można kupować, sprzedawać, przechowywać BTC. Co w ogóle jest w stanie nam zapewnić to crypto?
- Płatności mobilne: w wielu przypadkach można liczyć na dokonywanie płatności w BTC. Coraz więcej miejsc udostępnia bowiem możliwość płacenia bitcoinem lub innymi kryptowalutami. Odbywa się to na zasadzie skanowania i płacenia, a przy tym bez konieczności logowania, użycia karty, wpisywania PIN-u. Często wystarczy jedynie wyświetlić kod QR w swojej aplikacji portfela Bitcoin.
- Przelewy: można bez problemu przesyłać środki z jednego portfela na drugi. Odbywa się to właśnie poprzez kod QR, link, adres portfela. Wiele takich przelewów jest darmowych i oczywiście anonimowych.
- Bezpieczeństwo: wszystkie transakcje Bitcoin są chronione najlepszą kryptografią. Dzięki temu nikt nie ma dostępu do naszych transakcji, portfela, o ile oczywiście przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa.
- Anonimowość: jedna z najważniejszych cech BTC. Transakcje najczęściej są w ten sposób chronione, że o przelewie wie jedynie odbiorca i nadawca. Adresy są bowiem prywatne i anonimowe. Dzięki temu coraz więcej osób korzysta z BTC w kasynach.
- Kompatybilność: BTC działa w jednej, specyficznej sieci, dlatego różne e-portfele czy inne programy są ze sobą kompatybilne.
- Szybkość: większość transakcji rozliczanych jest maksymalnie do 10 minut, więc przelewy szybko dochodzą na linii nadawca - odbiorca.
- Niskie opłaty lub ich brak: zazwyczaj wysyłanie i otrzymywanie płatności odbywa się bardzo niskim kosztem. Dzięki temu unika się dodatkowych kosztów, które często dostępne są w cyfrowych portfelach.
- Zmienność kursów: jest to zarówno zaleta, jak i wada BTC. Osoby nastawione na przechowywanie tej kryptowaluty, nie są jednak pewne, czy za miesiąc, rok czy kilka lat będzie ona warta +500% czy -99%, aczkolwiek tak duże zmiany można zaobserwować głównie na przestrzeni kilku lat.
Plusy i minusy BTC
Bitcoin to specyficzne rozwiązanie finansowe, które jest w stanie zapewnić wielu osobom nowe możliwości, szansę na zarobek, ale też ma pewne wady.
+ globalny zasięg
+ szeroka dostępność
+ łatwość i szybkość transakcji
+ niskie opłaty
+ płatności mobilne
+ przelewy międzynarodowe
+ wysoki poziom bezpieczeństwa
+ dostępność w wielu kasynach
+ duży poziom anonimowości w sieci
+ możliwość wydobywania tokenów
- wahania kursów
- jest blokowany w wielu krajach
Podsumowanie
Bitcoin to z pewnością coś, co w ostatnim czasie wprowadziło rewolucję na rynku finansowym, wzbudzając jednocześnie obawy wielu krajów i międzynarodowych instytucji. Z racji swojej specyfiki świetnie nadaje się do wykorzystywania w kasynach, gdzie coraz więcej stron nie tylko oferuje wpłaty i wypłaty w BTC, lecz nawet obstawianie zakładów w tym crypto. Można go kupować, wydobywać. Największą jego wadą (dla innych zaletą) jest zmienność kursów.